Vergi Usul Kanunu 523 Sayılı Tebliğ ile Yeni tip BA/BS

Haftanın ilk gününde bu yıl kaldırılmasını dört gözle beklediğimiz BA/BS bildirimlerinin hayatlarımızdan çıkma sinyalleri geldi.

Biz Mali Müşavirler BA/BS formlarının kaldırılmasını bekliyorduk. Çünkü kademeli olarak geçtiğimiz ve geçmeye devam edeceğimiz edefter, efatura ve earşiv gibi elektronik ortamlarının sonucu olarak BA/BS bildirim gereksiz kalıyordu. Bu konuda Vergi Usul Kanunu 523 sayılı tebliğ ile BA/BS formlarının kaldırılmasına ilişkin ilk aşamayı gösterdi.

Bu ilk aşamaya 01.07.2021 tarihinden itibaren dahil olacağız. Tabi bu tarihe kadar düşmesini beklediğim eDefter limitleri ile daha da yaygın olmasını göreceğiz.

Elektronik ortamdan düzenlenen faturalar BA/BS forumlarından bildirilmeyecektir. Fakat kağıt ortamında düzenledikleri faturaları bildirecektir.

Örnek 1. Form Ba ve Form Bs bildirimi verme yükümlülüğü bulunan A işletmesine 2021/Kasım dönemi içerisinde, B firması tarafından KDV hariç 4.800 TL tutarında e-Arşiv Fatura ve her biri 150 TL tutarında 2 adet kâğıt ortamında fatura düzenlenmiştir. Söz konusu mükellefe, aynı ay içerisinde B firmasınca düzenlenen belge tutarı toplamı KDV hariç (4.800+150+150) 5.100 TL olduğundan, A işletmesi B firmasından yaptığı alımlara ilişkin olarak 2021/Kasım dönemi Form Ba bildiriminde sadece kâğıt ortamında düzenlenen 2 adet belgeyi, KDV hariç toplam 300 TL olarak bildirecektir.

Diğer taraftan, B firması A işletmesine yaptığı satışlara ilişkin olarak 2021/Kasım dönemi Form Bs bildiriminde elektronik ortamda oluşturduğu belgeyi dikkate almayacak, elektronik ortamda ve kâğıt ortamında düzenlenen belgelerin KDV hariç toplam tutarlarının 5.000 TL’yi geçmesi nedeniyle, sadece kâğıt ortamında düzenlediği 2 adet belgeyi, KDV hariç toplam 300 TL olarak bildirecektir.”

Sadece elektronik ortamda kesilen faturalar olduğunda iki tarafdan ba/bs bildirmeyecektir.

Örnek 3. K Ltd.Şti. 2021/Kasım döneminde Z firmasına elektronik belge düzenlemek suretiyle KDV hariç toplam 50.000 TL’lik satış yapmıştır. K Ltd.Şti.’nin Z firmasına ve/veya herhangi bir kişi veya kuruma, ilgili dönemde düzenlediği kâğıt fatura ise bulunmamaktadır. Bu durumda K Ltd.Şti.’nin 2021/Kasım dönemi Form Bs bildirimini “Bs bildiriminde beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır.” kutucuğunu işaretlemek suretiyle vermesi gerekmektedir.

Z firması ise 2021/Kasım döneminde N firmasından elektronik belge tutarı toplamı KDV hariç 7.000 TL, K Ltd. Şti.’den ise elektronik belge tutarı toplamı KDV hariç 50.000 TL mal alımında bulunmuş, ilgili dönemde başka bir mal/hizmet alımı da olmamıştır. Bu durumda Z firmasının 2021/Kasım dönemi Form Ba bildirimini “Ba bildiriminde beyan edilecek bilgim bulunmamaktadır.” kutucuğunu işaretlemek suretiyle vermesi gerekmektedir.”

Bir Cevap Yazın