Ücretli İzinlerde Hafta Sonları Sayılır Mı?

Türkiye Cumhuriyeti İş Kanunu’nda yer alan bilgilere göre bir işyerinde 1 yıldan fazla çalışmış olan her kimse 14 günlük yıllık ücretli izin hakkını elde eder.

Bu duruma göre bir işçinin bir yıl içerisinde çalışmış olması ve aksatmamış olması durumunda 14 günlük yıllık ücretli izni resmi hakkıdır. Bu hakka tabi olduğu halde işyeri sebebi ile kullanamayan kişilerin tamamının yasal başvuru dayanağı vardır.

Bu noktaya kadar olan bilgileri Türkiye’deki her işçi hemen hemen bilir. Ancak ücretli izinlerde hafta sonları sayılır mı sorusuna Türkiye’de doğru yanıt bulabilmek çok zordur. Bu sebeple ücretli izinlerde hafta sonlarının sayılıp sayılmadığını resmi dayanaklarla açıklıyoruz.

Yıllık İzinlerde Hafta Sonu Sayılır mı?

Cumartesi günü çalışmıyor olduğunuzu düşünecek olursak, 14 günlük izninizin Pazartesi günü başlaması durumunda izninizin son bulma tarihi bir sonraki haftanın Perşembe günü son bulacaktır. Bu izin şekli 10+4 gün şekliyle hesaplanmıştır.

Eğer 14 günlük izin sürecinizi tek seferde kullanıyorsanız izine çıkmanızın 3.haftasının Salı günü izin biter ve Çarşamba günü iş başı yaparsınız. Yukarıdaki tablo bir nebze karışık gelebilir ancak yıllık izin kullanımında kafa karışıklığı bu noktada başlar. Bu sebeple yıllık izninizi 10+4 mü yoksa tek seferde mi kullandığınızı iyi bilmeniz gerekiyor. Bu tablodan anlayamıyorsanız işvereniniz ya da personel biriminiz ile görüşmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Bir Cevap Yazın