Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan bizim yastık altı altın tabiri kullandığımız bir modelde kripto paralarımızı saklamaya yarayan donanımlardır.

Bugün özellikle Türkiye’de kripto para yatırımı yapan herkesin öğrenmesi ve hatta yatırımlarını soğuk cüzdanda saklaması gerekiyor. Türkiye’de yaşanmış olan Thodex vakasından sonra artık net olarak öğrendik ki hiçbir kripto para borsasına güvenilmez. Dünyanın en güvenilir borsası dahi olsa kesinlikle güvenilmemesi gerekiyor işte bu sebeple soğuk cüzdanlar çok önemli aygıtlar haline geldi. Peki, soğuk cüzdan tam manasıyla nedir? Ne işe yarar ve nasıl temin edilir? İşte bu sorulara yanıt buluyor olacağız.

Donanım Cüzdanları

Soğuk cüzdanlar iki çeşide ayrılırlar. Bir tanesi donanım cüzdan bir diğer ise kağıt cüzdandır. Donanım cüzdanlar tıpkı USB bellek şekliyle bilinirler ve genelde en sık bu soğuk cüzdan modelleri kullanılır. Soğuk cüzdan yukarıda da tabir ettiğimiz gibi kripto paralarımızı yastık altı altın gibi değerlendirebildiğimiz, saklayabildiğimiz ve günü geldiğinde borsaya çıkarabildiğimiz türdedir. Donanım cüzdanlar içlerindeki şifreleme dosyaları ile beraber kripto paralarımızı internetten ve bizim haricimizdeki diğer tüm insanlardan koruyabilir. Bir tek bilgisayar bağlantısı ile kontrol edilebilen donanım cüzdanları sayesinde bugün milyon dolarlık yatırımlar küçük USB belleklerde geziyor. Siz de uzun vadeli yatırımcıysanız mutlak surette donanım cüzdan kullanmalısınız.

Kâğıt Cüzdanları

Kağıt cüzdanlar, dijital paralarımızı dijital ortamlar ya da donanımlar yerine bir kağıda aktardığımız bir cüzdan modelidir. Bitcoin ve diğer tüm kripto paralarınızı transfer edebileceğiniz adreslerin yer aldığı kripto para cüzdanıdır. Yaygın olmamakla beraber çok büyük yatırımcılar esasen tüm kripto para varlıklarını kağıt cüzdanlarda saklarlar. Kare kod formatı ile çalışan bu cüzdanlar solmaya, yıpranmaya, suya ve toza karşı dayanıklıdır.

Hangi Kripto Cüzdan Daha Güvenli?

Hem donanım cüzdanlar hem de kağıt cüzdanlar çok güvenlidir. Yatırımlarınızı bir borsada tutmaktansa bu tarz cüzdanlarda tutuyor olmanız tüm yatırımınızı riske atmadan güvenle saklamanıza olanak sağlar. Ancak donanım ve kağıt cüzdanların kaybolması ya da başına herhangi bir şey gelmesi durumunda ise kesinlikle ama kesinlikle geri dönüşü yoktur. Bu sebeple her ne olursa olsun donanım ya da kağıt cüzdanlarınızın başına herhangi bir şey gelmemesine dikkat edin.

Bir Cevap Yazın