SMMM Limited ve ya Anonim Şirket Neden Kurulur ?

Mali Müşavirlik mesleğimiz de bir çoğumuzun neden kurulur dediği SMMM Limited ve Anonim Şirketlere bir göz atalım.

Öncelikle şunu netleştirelim. SMMM limited ve ya anonim şirket derken, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğini limited şirket ve ya anonim şirket türü ile yapanları / yapacakları kasıt ediyoruz.

SMMM LTD/AŞ NEDEN KURULUR ?

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Limited / Anonim Şirketlerin neden kurulduğu ile ilgili kuran meslek mensuplarından aldığım cevaplar daha kurumsal yapı bir istediklerini için tercih ettikleri söylediler. Özellikle büyük firmalarla iş birliği halinde olanları tercihi bu yönde. Sigortalı Çalışanları ile yerinde işlemleri görme faaliyetleri yapmak istediklerinden kurumsal bir görünüm adına tercih ediliyor. Limited / Anonim şirket kuran meslek mensuplarının aynı zaman da bağımsız denetçilik faaliyetlerini de yaptığını göz ardı etmemek gerek.

SMMM Limited / ANONİM ŞİRKET KURMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

Şirket ortaklarının tümünün Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olması zorundadır.

Şirket unvanında “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik” ibaresi olması zorunludur. Ek olarak Danışmanlık ve bağımsız denetçilikte eklenebilir.

Şirket merkezinin bulunduğu SMMM Odasına ve Ticaret Odasına kayıt olunacaktır. İki aidatlar da her yıl ödenecektir.

eBeyanname şifresi Şirket adına alınacaktır. Şirket adına beyannameler gönderilecektir.

Şirket içinde 4A Sigortalı Mali Müşavir çalıştırabilirler.

Şirket adına defterlerini tutmak, beyannamelerini düzenlemek ve vermek şeklinde tevkifat kesintisi yapamaz. Ancak danışmanlık ve müşavirlik hizmetleri 9/10 oranında KDV tevkifatı yapabilir.

Kaynak: Özelge: Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ücret Sözleşmesine göre yapılacak hizmetler nedeniyle alınan ücretlerinin KDV tevkifatına tabi olup olmadığı hk. | Gelir İdaresi Başkanlığı (gib.gov.tr)

Bir Cevap Yazın