İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
ticaret şirketini ticari işletmeye dönüştürmek

Limited Şirketini şahıs şirketine çevirmek

Sizlere sermaye şirketi olan limited şirketlerini şahıs şirketlerine çevirmenin nasıl olacağını, ticaret odası ve maliye taraflarındaki işlemlerin nasıl olacağını anlatacağız.

Öncelikle şahıs şirketine dönüştüreceğiz limited şirketinin tek ortaklı olması gerekmektedir. Çok ortaklı bir yapısı var ise hisse devri ile şahıs firmasına döneceği kişinin adına tek ortaklı limited şirketi haline getirmeniz gerekir.

Madde 194/3- Bir ticaret şirketinin bir ticari işletmeye dönüştürülebilmesi için, söz konusu ticaret şirketinin paylarının tümü, ticari işletmeyi işletecek kişi veya kişiler tarafından devralınmalı ve ticari işletme bu kişi veya kişiler adına ticaret siciline tescil ve ilan edilmelidir. Bu hâlde, ticari işletmeye dönüştürülen ticaret şirketi, bir kollektif veya komandit şirket ise mezkûr ticaret şirketinin borçlarından, ticari işletmeyi işletecek kişi ve kişiler ile ticaret şirketinin eski ortakları da 264 üncü maddedeki zamanaşımı süresince sıfatlarına göre müteselsilen sorumlu olurlar. Dönüştürmeye bu Kanunun 264 ilâ 266 ncı maddeleri de uygulanır.

Ticaret Odası İşlemleri

Öncelikle ticaret sicil yönetmenliği madde 134‘e göre; tüm ticaret şirketleri sorumlu olduğu yapı ne olursa olsun ticari işletmeye dönüştürebilir.

İstenen belgeler için küçük notlar

  • https://mersis.gtb.gov.tr/ mersis adresinde şirket sahibinin edevleti girerek başvuru yapmanız gerekiyor.
  • Tür değiştirme raporu düzenlemeyecekse Kobi Raporu genel kurul kararına “Şirketimizin kobi olduğu tür değiştirme raporu düzenlenmememiştir.” ifadesi yer almalıdır.
  • Ticaret odası işlemleri ödeme tutarları il bazında 500 TL ile 2500 TL arası değişmektedir.
  • Tür değiştirme planında yeni türün şirket sözleşmesi kısmına firmanın nace kodu açıklaması yazılmalıdır. Aynı şekilde mersis kısmına da nace kodu açıklaması yer almalıdır.

İstenen belgeler;

Vergi Dairesi İşlemleri

  • Şahıs şirketinin işe başlama dilekçesi
  • Şahıs şirketinin yevmiye, kebir ve envanter defter tasdikleri
  • Limited şirketinin dönüşmesi ile ilgili sicil servisine dilekçe verilecek. Ticaret sicil evraklarınız ile dönüştürme yapıldığına dair bir yazı yazınız yeterli olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir