eDefter başvurusu yapacaklar için notlar

Bilindiği üzere, 19 Ekim 2019 hayatımıza 509 sıra nolu vergi usul kanunu tebliği hayatımıza girdi. Bu tebliğ ile yıllık satışları 5 Milyon ve üzeri olan mükellefler ile sektörel bazda zorunlu kılınan firmalar edefter ile efatura kapsamına girdi.

Bu tebliğ ile geçtiğimiz yıl (2019) 5 Milyon ve üzeri brüt satış tutarı olan ve sektörel olarak zorunlu geçiş kapsamında olan firmalar 01.07.2020 tarihinde efatura sistemine geçti. Daha önceki yıllara göre kapsama geçiş limitlerinin düşürülmesi ve sektörel olarak zorululuk başlaması edefter ve efatura yaygınlaştı. Başvuru süreçlerinde ki sorunlarda da azalma oldu. Bu yüzden 01.07.2020 tarihinden önce yapılan efatura başvuruları çoğunlukla sorunsuz olarak yapıldı. Mali mühürleri yetişmeyen mükellef için https://ivd.gib.gov.tr/ sitesinde başvuru platformu açıldı. Cezai işlem uygulanmadan geçişler yapıldı.

01.07.2020 tarihinde eFatura kapsamına giren mükelleflerin 31.12.2020 tarihinden önce eDefter başvurlarını gerçekleştirmiş olmalılar.

eDefter kapsamında olan mükellefler için de yeni yıl Yevmiye ve Büyük defter tasdik yapılmamalı sadece Envanter Defteri tasdiki yapılmalıdır.

BAŞVURU ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

eDefter başvurusu öncesinde bilgisayarınızda java uygulamasının bilgisayarınızın ile uyumlu sürümü olması gerekiyor. Bu konuyu TURMOB‘UN eDönüşüm asistanı uygulamasını indirerek çözebilirsiniz. Hem java sorununuzu hem de .dll hatalarınızı en baştan çözmenizi sağlar.

2021 yılında zorunluluk kapsamında olmadan keyfi geçmek isteyenler için önce Mali Mühür başvurusu yapılmalıdır. Daha sonra eFatura ve en son adım olarak 31.12.2020 tarihine kadar eDefter başvurusu yapılmalıdır.

Ayrıca Mali Mühür düzgün çalışabilmesi için mali mühür uygulamalarının da yüklenmesinde size yardımcı olur. Aşağıdaki video ile doğru bir anlatım mevcuttur.

eDefter başvursu nasıl yapılır ?

Yukarıdaki işlemleri yaptığınızı var sayıyorum. Ve adım adım sizlere başvuru süreci yazıyorum.

Mali Mühür bilgisayarınıza takılı olsun.

eBelge ana sayfasının alt kısmında göreceğiniz İMZALAMA ARACI nı indiriniz.

Java yüklü olduğunu açabilirsiniz. Açma işlemi olmuyor ise yukarıdaki adımları tekrar yapınız.

Gelen hatalarda önce LATER ( herkeste gelmeyebilir. ) Daha sonra RUN tıklayınız.

İmzalama aracı mevcut tarayıcınızda bir sayfa açacak. Bu sayfa ile edefter, efatura ve diğer ekranlara kolayca girebilirsiniz. Sayfanız açık kalsın ve siz e-Defter Sitesi gidin.

Anaysayfa da başvuru kısmını tıklayınız. Elektronik Başvuru için tıklayınız sekmesine gidin.

Çıkacak ekranda yer alan İMZALAMA ARACI DESTEĞİYLE BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu sayede imzalama aracı ile sorun imzalama yapabilirsiniz.

Gerekli alanları doldurun.

Başlangıç tarihinize dikkat ediniz. 01.01.2021 olsun. Yıl içerisinde bir tarih seçerseniz. Yine yıl içerisinde kapanış tasdiki yapmak zorunda kalırsınız.

Doldurduğunuz alanlardan Başvur sekmesine tıklayın ve alt+tab ile açılan imzalama uygulamasını görünüz. Aşağıdaki resimde olduğu gibi.

Tanımlı kartlar kısmı boş gelirse. Tanımla sekmesine tıklayınız. Kütüphane Dosyası kısmında Windows > System32 > akisp11.dll seçin ve Kart adı yazınız.

Daha sonra tanımlı kartlar kısmında tanımladığınız kartı seçiniz ve giriş yapınız. Gelecek olan bilgiler başvurduğunuz firma ile uyumlu ise imzala kısmını tıklayınız. eDefter başvurusu ekranın başarılı yazısını gördükten sonra başvurunuz tamamlanmıştır.

Çıktı almak için e-Defter Uygulaması Başvuru Formu Sorgulama Ekranı kısmına girin ve bilgileri doldurun başvuru evrağınızı alınız.

Soru ve sorunlarınızı için yorum yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın