Doğum Raporu Nedir? Rapor Süresi Kaç Gündür? Çocuk Parası Ne Kadardır?

Doğum raporu, adından da anlaşılacağı üzere doğum yapan ya da yapacak olan kadınların iş hayatından devletin belirlediği süre boyunca istirahat etmesine olanak sağlayan evraktır.

Doğum raporunu alabilmek için mutlaka bir hekim onayından geçilmesi şarttır. Doğum yapacak olan kadının doğumdan 8 hafta önce bağlı bulunduğu Aile Sağlığı Merkezi yani ASM’ye başvuru yaparak doğum raporu alması gerekir. 9 hafta, 10 hafta önceden doğum raporu alınsa dahi sadece son 8 haftayı kapsayacaktır. Bu sebeple doğum süresine dikkat etmek çok faydalı olacaktır. Doğum raporu sadece aktif sigortalı bir şekilde çalışmakta olan kadınlara verilecektir. Sigortasız çalışan, kendi namına çalışan ya da gündelikçi olarak çalışan kadınlara doğum raporu verilemez.

Doğum Raporu Süresi Kaç Gündür?

Doğum raporunu alan kadınlar, doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta yani toplam 4 ay istirahatli olurlar. Doğum raporu yukarıda da bahsettiğimiz gibi sadece çalışan kadınlar alacaktır ancak istisnai durumlarda vardır. Örneğin ağır iş sınıfında çalışan kadınlar bu süreyi 4 ay yerine 6 ay da kullanabilirler. Ayrıca çocuğu hasta olarak doğan, doğumdan 4 ay sonra dahi hala iyileşmeyen çocukların bakımı için kadınlara ek olarak 2 ay daha süre verilebilir. Bu süreden faydalanabilmek için dilerseniz Aile Sağlığı Merkezine dilerseniz işyerinize başvuru yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Kadar?

İlk defa çocuk doğurmuş olan çalışan annelerin ya da babaların İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmaları durumunda ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve son olarak ise üçüncü çocuk için ise 600 TL toplamda ödeme alabilirler. Canlı olarak doğmuş çocuğun kimliği ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmak yeterli olacaktır. Bu Vakıflar her ilçede kaymakamlık binalarına yakın konumlarda olurlar. Eğer Vakıf adresini bilmiyorsanız Kaymakamlığı arayarak öğrenebilirsiniz. Sigortalı olarak çalışmayan anneler de çocuk parasından faydalanabilirler.

Bir Cevap Yazın