Destek görmeyen meslek grubu; MALİ MÜŞAVİRLER

Bu yazımızda ülke ekonomisine doğrudan hizmet veren en önemli meslek grubu olan Mali Müşavirlerin yakınından yöresinden geçmeyen faizsiz kredi, hibe desteği ve kdv indirimlerinden bahsedeceğim.

En büyük salgın hastalık görmezden gelmektedir. Vicdanı ve insanlığı öldürücü bir hastalıktır.

ONAY KELEŞ

Şaka değil, covid19 salgının yarattığı ekonomik durgunluğun etkilerinin devam ettiği bu dönemlerde tüm sektörlere verilen faizsiz kredi, hibe desteğinden ve katma değer vergisi indirimlerinden yararlanamayan tek meslek grubu Mali Müşavirlerdir. Defterlerini tuttukları ve ya danışmanlık verdikleri müşterilerinin %90’nın ekonomik durgunluktan etkilenmesi sonucunda tahsilat sıkıntısı yaşayan MALİ MÜŞAVİRLER sosyal güvenlik kurumu tarafından verilen teşvikler dışında hiçbir kredi ve hibe desteklerinden faydalanamamıştır. Bunun sebebi sistemin MALİ MÜŞAVİRLER’in tamamen göz ardı etmesidir.

Yararlandığımız ve yararlanmadığımız faizsiz kredi ve hibe desteklerine bir göz atalım.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VE NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ

Mali Müşavirler, pandemi sürecinde tüm yasaklardan muaf tutuldu. Çünkü mevcut işlerimizin yoğunluğunun dışında devletin yapılandırma, meslek grubumuz hariç tüm sektörlere verilen hibe ve kredi desteğinin başvurular gibi angarya işlerden dolayı hem kendileri hem çalışanları çalışmak zorunda kaldı. Bu yüzden bu teşviklerden çok az mali müşavir yararlandı. Tek başına çalışan MALİ MÜŞAVİRLER ise hiç yararlanmadı.

FAİZSİZ KREDİ VE YA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Mali Müşavirler 24.000 TL halk bankası tarafından verilen kredi dışında hiçbir faizsiz kredi ve ya düşük faizli 500.000 TL kadar verilen kredilerden yararlanamadılar. Yararlanmak isteyen şirketlerin bilançoların hazırlayan ve sunan mali müşavirlere mali destek verilmemesinin hiçbir mantıklı açıklaması yoktur.

KOSGEB DESTEKLERİ

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, işletmelere hem kuruluş aşamasında hem işletme çalışma sürecinden kredi, hibe ve çalışanları için teşvikler sunmaktadır. Özellikler kadın girişimciler hibe kredi ve yetkin personeller için maaş ödemesi gibi işletme yararına olan seçenekler sunmaktadır. Mali Müşavirler, özellikle kadın mali müşavirler hiçbir şekilde bu konulardan yararlanmaktadır. Mali Müşavirler yetiştirdikleri Mali Müşavir Stajyeleri içinde destekler alamamaktadırlar.

Öncelikli konulardan biri kosgeb destekleri olmalıdır. Özellikle yeni mali müşavir olacak adayların kuruluş ücretleri ve ofis giderlerinin karşılanması gerekir.

KDV İNDİRİMİ

Bir utanç kaynağı. Mali Müşavirler, verdikleri hizmetlerin karşılığı olarak ücretlerini tahsil etmeseler de faturalarını kesmek zorundadır. Kestikleri faturalardan doğan kdv ve gelir vergisi ödemeleri yapmaktadır. Pandemi sürecinde tahsilatlarını yapmayan mali müşavirlerin dışında tüm hizmet ve imalat sektörlerin kdv indirimi yapıldı. %18 olan kdv oranları %8 ve ya %1 düşürüldü. Mali Müşavirlerin %18 kdv oranı da öncelikle konu olarak %1 düşürülmelidir.

Bir Cevap Yazın