Blockhain Teknolojisi Nedir? Bitcoin Nedir? Nereden Alınır Satılır?

0
130
blockchain

Blockhain teknolojisi, bugüne kadar gördüğümüz en derin teknoloji kontrol imkanını sunan bir blok teknolojisidir.

Genel tabiri bloklardan oluşan zincir yapının şifrelenmesi ile oluşan dağıtık bir veri tabanı sistemi olduğudur. Ama genelin dışında bir açıklama ile Blockhain teknolojisini anlatmaya çalışacağız. Özellikle Blockhain teknolojisi sonrasındaki gelişmeler daha önemli durumda. O sebeple Blockhain kısa ve öz bir şekilde herkesin anlayabileceği şekilde anlatıyoruz.

Blockhain teknolojisi: Ahmet, Mehmet’ten üç adet Laptop satın alır. Bu laptopların ödemesini 3 Bitcoin ile yapacaktır. Mehmet, cüzdan kodunu Ahmet’e verir. Ahmet ise 3 Bitcoin transferini gerçekleştirebilmek için Mehmet’in cüzdan kodunu işler. 3 Bitcoin transferi başladığında hemen gerçekleşmez. Bu ticaretin gerçekleştiğini yani 3 Bitcoin Ahmet’ten Mehmet’e geçeceğini doğrulamak gerekir. Bu doğrulama 3 kişi daha tarafından yapılmak zorundadır. Eğer bu üç kişi transferi onaylamazsa transfer gerçekleşmeyecektir. Başarılı her işlemin arkasında Madenci dediğimiz kişiler vardır. Başarılı gerçekleşen her transfer defterlerce yazılacak bir bloka hapis edilir. Şifrelenir ve günü geldiğinde kontrol edilmek üzere yerine koyulur. İşte Blockhain cüzdanı en net tabiri ile budur.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir araştırmasını yapıyor olmak iyi ama bu soru bugünün en zor sorularından biridir. Bitcoinin bugün ne olduğunu tarif edebilmek için geçmişine, çıkış amacına ve bugün kullanım amacına bakmak gerekir. Bitcoinin çıkış amacı, teknik yazısında gayet açık bir şekilde anlatılmıştı. Günümüz finans dünyasını alaşağı etmek ve finans dünyasında kalıcı olabilmekti. Evet, bu teorisini gerçekleştirdiği doğrudur ama bugün insanların büyük bir çoğunluğu onu alım ve satım yerine sadece yatırım ve para kazanma aracı olarak görüyor.

Bitcoin, 2009 yılında teknik bir yazı ile yayınlandığında sadece birkaç bin insan heyecanlandı. O heyecan kıvılcımı bugün 2 milyardan fazla insanı heyecanlandırıyor. Bitcoin, herhangi bir merkeze bağlı olmayan, bir otoriteden emir almadan işlem yapılan, fiziksel borsalar gibi belirli saatler içerisinde değil yedi gün yirmi dört saat işlem görebilen bir kripto para birimidir. Onu bu denli farklı kılan şey buraya kadar saydıklarımız değil, asla ama asla kontrol mekanizmasında olmadığı için sıfır noktasından binlerce Dolar seviyesine ulaşabildi. Bitcoin bugünün en sağlam kripto para birimi olsa da gelecekte durumunun ne olabileceğini hiç kimse hayal dahi edemez.

Bitcoin Nereden Alınır ve Satılır?

Bitcoin alım ve satımı zaten bugünün en popüler konularından bir tanesi. Özellikle Türkiye’de yaşanan kripto para borsa vakalarından sonra insanlar hangi borsalarda yatırım yapacaklarını şaşırmış durumda. İşte bu sebeple en güvenli olarak görülen ve insanlar tarafından kabul edilen kripto para borsalarından birkaç tanesine örnek vereceğiz. Bu sayede siz de zaten bildiğiniz ama kullanmadığınız kripto para borsalarına bir şans verebileceksiniz.

Öncelikle Türk kripto para borsalarından olabildiğince uzak durmaya çalışın demek Türkiye’de girişimciliğin ve yatırımların önünü kesmek demektir. O sebeple Türkiye’de güvenilmeyen hiçbir kripto para borsasına yatırım yapmayın. Türkiye’de en güvenilir iki adet borsa var, onları şu şekilde sıralayalım:

 • Paribu
 • BTCTürk

Paribu ve BTCTürk her ne kadar yoğun işlem sırasında çökme gibi sorunlar yaşatıyor olsa da Türkiye’de en güvenilir iki borsadır.

Dünyadaki en güvenilir kripto para borsaları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Blockhain.com
 • Gate.io
 • Binance
 • Coinbase
 • Huobi
 • Kraken

İşlem hacmine göre en güvenilir kripto para borsaları ise şu şekildedir:

 • Binance
 • Coinbase Pro
 • Huobi Global
 • Kraken
 • Gate.io

İnsanların çok büyük bir kısmı Binance kullanıyor. Ama siz kendi istek ve ihtiyaçlarınıza göre çeşitli platformları kullanabilirsiniz. Unutmayın, borsada yatırım yapmak evet ama borsada yatırım tutmak hayır. Yatırımlarınızı mutlaka soğuk cüzdanlara taşıyın. Soğuk cüzdanlar sizin kaleniz, yatırımlarınızı başkalarına emanet etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz